Hyppää sisältöön

Opiskelijan tuki ja ohjaus

Opintojen suunnittelussa ja etenemisessä auttavat ryhmän- ja opintojen ohjaus, tarvittaessa erityisopetus. Vertaistukena ovat tutorit.
Opiskelijalle
Kuva on koristekuva. Aurinkoinen puu ja maisema.
Kuva on koristekuva. Aurinkoinen puu ja maisema.

Opiskelijan opintojen tuki

Painetut oppikirjat lukio-opinnoissa 

Lukion opintojaksoilla käytetään pääsääntöisesti sähköisiä oppimateriaaleja. Joillakin opintojaksoilla käytössä voi olla myös kierrätettäviä painettuja kirjoja, joihin ei saa tehdä merkintöjä. 

Jos kuitenkin haluat käyttää omaa painettua oppikirjaa ja tehdä siihen omia muistiinpanoja, voit hankkia kirjan omakustanteisesti. Paperikirjan hankinta on vapaaehtoista, eikä koulu vastaa sen kustannuksista. 

Painettuja lukiokirjoja voit tilata esimerkiksi kustantajien verkkokaupoista. 

Huom! Aineenopettajalta voi myös kysyä painettua oppikirjaa lainaksi. Mikäli sinulla on todennettu oppimisvaikeus, voit saada harkinnan mukaan painetun kirjan koulun kautta omaksi. Tällöin tulee olla yhteydessä erityisopettajaan, joka arvioi tuen tarpeen ja järjestää tarvittavat materiaalit. 

Jos kaipaat apua kirjan valinnassa, kysy neuvoa aineenopettajalta.

Opinto-ohjaus

Opinto-ohjaajat

Opinto-ohjaajien ajanvaraus

Päivi Poutiainen ja Ismo Tahvanainen

Varattavissa 15 min – 1 h aikoja.

Opon ajanvaraus

Ismo Tahvanainen, 25D, 25E, 22H ja 22G,  23E, 23D, 23C, 24B, 24C, 24E,

Kuva on koristekuva. Kuvassa vararehtori Ismo Tahvanainen piirroskuvana.

Ismo Tahvanainen

Opinto-ohjaaja, vararehtori

Vastuualueet:

Kangasalan peruskoululaisten vierailupäivät
Vaihto-opiskelijoiden lukujärjestysohjaus

Muut vastuualueet

  • Kangasalan peruskoululaisten vierailupäivät
  • Vaihto-opiskelijoiden lukujärjestysohjaus
  • Uusien opiskelijoiden vastaanotto
  • Teemavanhempainillat jatko-opinnoista
  • OP6-ohjaus
  • OP5-ohjaus

Päivi Poutiainen 25 A, 25 B, 25 C, 22H ja 22G (omat siirtyvät ja Pekalta halukkaat) 23A, 23B, 24A, 24D, kaksoistutkintolaiset

Kuva on koristekuva. Päivi-opo piirroskuvana.

Päivi Poutiainen

Opinto-ohjaaja

Vastuualueet:

Jatko-opintojen oppilaitosvierailuista sopiminen
Yksittäiset/pienryhmissä tutustujat peruskoulusta

Muut vastuualueet

  • Jatko-opintojen oppilaitovierailuista sopiminen
  • Yksittäiset/pienryhmissä tutustujat peruskoulusta
  • Uusien opiskelijoiden vastaanotto
  • Teemavanhempainillat ylioppilaskirjoituksista
  • OP6-ohjaus
  • OP4 itsenäiset suoritukset
  • OP5-ohjaus

OP1 ja OP2 ovat pakollisia. (katso sisällöt Opetussuunnitelma-välilehdeltä). 2021 alkaneen opetussuunnitelman opintojaksot ovat yhteneviä ja toimivat samalla tavalla (alla).

OP1 suoritetaan ensimmäisen lukuvuoden aikana hajautetusti. Oppitunnit alkavat 1. jaksossa LI1-opintojakson ohessa. Opinto-ohjaajat tiedottavat tuntien sijoittelusta.

OP2 suoritetaan  toisen ja kolmannen lukuvuoden aikana hajautetusti. Tuntien sijoittelusta lukujärjestykseen informoi opinto-ohjaaja. OP2-opinnot alkavat oppitunneilla 2. vuoden 2. jaksossa.

Koulukohtaiset syventävät opinto-ohjauksen opintojaksot löytyvät Opintojakso-oppaasta.

Opinto-ohjaukseen kuuluu myös henkilökohtaista ja pienryhmäohjausta opiskeluun, ylioppilaskirjoituksiin, uranvalintaan ja jatkokoulutukseen hakeutumiseen liittyvissä asioissa. Opiskelija voi varata ajan koulun kotisivuilta löytyvän Ajanvaraus-linkin kautta sähköisesti. Yksinkertaiset asiat kuten kurssimuutokset voidaan suositellaan hoitamaan suoraan Wilman kautta viestitellen.

Opinto-ohjaajan tehtäviin kuuluu

  • uranvalinnan ja jatkokoulutuksen ohjaus
  • opinto-ohjauksen kurssien/opintojaksojen opetus
  • ohjauksen suunnittelu ja koordinointi
  • opiskelusuunnitelmaohjaus ja muutosten kirjaaminen
  • hteistyö koulun ulkopuolisten tahojen kanssa
  • työelämään tutustumisen järjestäminen
Erityisopetus

”Jos opintosi eivät etene toivomallasi tavalla”

Erityisopettaja  tukee opiskelijoita erilaissa oppimisen pulmissa. Erityisopetukseen kuuluvat mm. lukemis- ja kirjoittamistaitojen testaaminen, matemaattisten taitojen kartoittaminen tarvittaessa, opiskelutaitojen ohjaus sekä tarvittavien opiskelun tukitoimien suunnittelu ja toteutus yhteistyössä aineenopettajien kanssa lukioajalle ja ylioppilaskirjoituksiin. 

Erityisopettajan yhteystiedot

Kuva on koristekuva. Kuvassa Kangasalan lukio on kuvattu urheilukentältä päin.

Linda Kuusjärvi

Erityisopettaja

Erityisopettajan ajanvaraus

Ajanvaraus

Erityisopettajan työtila on kolmannessa kerroksessa luokassa 336.

Erityisopettaja on lukiossa kaikkien opiskelijoiden apuna oppimisen ja opiskelun pulmatilanteissa. Ensisijaisesti erityisopettaja antaa pedagogista tukea ja ohjausta niille opiskelijoille, jotka tarvitsevat tukea oppimisvaikeuksien vuoksi. Painopiste on opiskelijan oppimaan oppimisen taitojen kehittämisessä, motivaation vahvistamisessa, oman oppimistyylin löytämisessä sekä itsetunnon tukemisessa oppijana. 

Erityisopettaja 

  • antaa opiskelijoille lukemisen ja kirjoittamisen vaikeuksiin sekä muihin oppimisvaikeuksiin liittyvää yksilöllistä opastusta ja ohjausta 
  • auttaa opiskelutekniikoiden harjoittelemisessa ja hiomisessa 
  • opastaa työskentelytaidoissa (mm. opiskelun aikatauluttaminen, keskittyminen, lukeminen, kirjoittaminen, luetun ymmärtäminen) 
  • auttaa opiskelijan oman oppimistyylin löytämisessä ja sen hyödyntämisessä oppimisprosessissa 
  • tukee ylioppilaskirjoituksiin valmistautumisessa auttaa mahdollisten apuvälineiden löytämisessä tukee opiskelumotivaatioon liittyvissä asioissa 
  • toimii koulun opiskelijahuoltoryhmän jäsenenä 
  • tekee testauksia mahdollisen oppimisvaikeuden selvittämiseksi 
  • laatii lukilausuntoja niitä tarvitseville ennen ylioppilaskirjoituksia
  • neuvoo erityisjärjestelyiden hakemisessa ylioppilaskirjoituksia varten 
  • ohjaa oppimistaitokurssin (OP4), jossa keskitytään mm. opiskelijoiden oman oppimistyylin ja vahvuuksien löytämiseen, oppimaan oppimisen taitojen harjoitteluun ja itsetunnon vahvistamiseen sekä lukemisen ja kirjoittamisen tekniikoihin ja harjoituksiin. 
  • Ohjaa Oppimisen olohuonetta, jossa on mahdollisuus saada vahvempaa tukea opintojen etenemiseen

Erityisopettajalle voi hakeutua ajanvarauksella. Lisäksi opettajat voivat havaintojensa perusteella ohjata opiskelijaa hakeutumaan erityisopettajan palveluihin.

Ryhmänohjaus

Jokaisella opiskelijalla on ryhmänohjaaja. Hänen tehtävänsä ovat seuraavat:
– perehdyttää uuden opiskelijan lukion käytänteisiin
– haastattelee opiskelijan ensimmäisen opiskeluvuoden aikana
– pitää ryhmänohjaustuokiot
– seuraa opiskelijan opintomenestystä ja edistymistä
– järjestää mahdollisuuden henkilökohtaisiin tapaamisiin
– organisoi ryhmänsä toiminnan eri tilaisuuksissa
– hoitaa yhteyksiä opiskelijan kotiin

Ryhmänohjaaja on lähiohjaaja (vrt. luokanvalvoja), jolla on noin 27 opiskelijan ohjausvastuu. Älä epäröi kääntyä hänen tai opinto-ohjaajan puoleen epäselvissä asioissa.

Ryhmänohjaaja pitää ryhmänohjaustuokioita omalle ryhmälleen. Näistä tuokioista ilmoitetaan aina etukäteen ja ne ovat pakollisia opiskelijoille.

Tutorit tukena

Tutorit

Ensimmäisen vuoden opiskelijoiden apuna toimivat myös tutorit, jotka ovat 2. vuoden opiskelijoita. He auttavat opiskeluun liittyvissä kysymyksissä ja toimivat vertaisapuna lukiotulokkaille.

Kuva on koristekuva. Kuvassa tutoreita avittamassa uusia 1. vuoden opiskelijoita lukiotaipaleen alussa.
Tutorit ovat lukion aloittaville vertaistukena.