Hyppää sisältöön

Tieto- ja viestintäteknologia lukiossa

Ohjeita lukiolaiselle tvt-asioihin.
Etusivu
Kuva on koristekuva. Tietokone, kynä ja moniste kuvassa.
Kuva on koristekuva. Tietokone, kynä ja moniste kuvassa.

Opiskelijoiden henkilökohtaiset kannettavat tietokoneet

Lukio-opinnoissa oleellinen työkalu on kannettava tietokone. Lukion oppitunneilla käytetään tiedonhankintaan ja työskentelyyn digitaalisia oppimisympäristöjä, kurssikirjoja ja muita oppimateriaaleja. Lukio-opintoihin sisältyy myös digitaalisen ylioppilastutkintojärjestelmän käytön harjoittelu Ylioppilastutkintolautakunnan Abitti-järjestelmässä. Lukiossa päättöjaksojen kokeet pidetään yleisesti Abitti-järjestelmällä langattomissa koeverkoissa. Monipuolinen opiskelu kartuttaa nuorille taitoja, joita tarvitaan jatko-opinnoissa ja työelämässä.

Abitti-koejärjestelmän ohjelmat

YTL:n lista ohjelmista, joita voi käyttää verkossa tai ne on ladattuna lainakoneille.

Abitin ohjelmat

Kangasalan lukion opiskelijoille annettaan lukioajaksi käyttöön käyttösopimusta vastaan kannettava tietokone. Laitteisiin on asennettu valmiiksi opiskelijan tarvitsemat ohjelmat, niiden liittäminen lukion langattomaan roam-verkkoon ja lukiolaisen tarvitsemat tunnukset hoidetaan lukiotaipaleen alussa. Laitteita käsitellään varoen niin koulussa, koulumatkalla ja kotona.

Laite palautetaan lukiolle opiskelijan siirtyessä toiseen oppilaitokseen, vuokra-ajan päättyessä tai opiskelijan lopettaessa lukio-opinnot valmistuessaan, jolloin opiskelija luovuttaa kannettavan tietokoneen lukion vahtimestarille virtajohtoineen. Kesälomien ajaksi laite on lukiolaisen käytössä.

Huoltajan hyväksymä henkilökohtaisen laitteen käyttösopimus antaa opiskelijalle oikeuden käyttää laitetta koulun lisäksi myös kotona. Huoltaja hyväksyy sopimuksen Wilmassa ja se on voimassa koko lukioajan. On tärkeää rauhoittaa yöaika pelaamiselta, koulutehtävien tekemiseltä ja kokeisiin valmistautumiselta.

Toiminta ongelmatilanteissa

Otetaan yhteyttä lukion teknologiavahtimestariin, joka toimittaa laitteen tarvittaessa huoltoon ja hoitaa vikatilanteita yhdessä lukion tivi-tiimin kanssa.

Kuva on koristekuva. Petri-vaksi piirroskuvana.

Petri Niemi

Teknologiavahtimestari

Kadonneen tai rikkoutuneen verkkovirtalähteen korvaaminen Kangasalan kaupungin verkkokaupassa

Kangasalan lukion opiskelija tai hänen huoltajansa korvaa kadonneen tai rikkoutuneen kannettavan tietokoneen verkkovirtalähteen Kangasalan kaupungin verkkokaupassa. Maksun suorittamisen jälkeen opiskelija saa käyttöönsä uuden verkkovirtalähteen, jota käytetään Kangasalan kaupungin lukion opiskelijalle luovutettujen laitteiden kanssa. Tuote toimitetaan lukiolle noin viikon kuluttua tilauksesta.

Kangasalan verkkokauppa

Kangasalan verkkokauppa

Siirry verkkokauppaan

Tekoälyn käytöstä (tämä vielä kirjoitusvaiheessa)

Tekoäly on tukiäly, jota saa opinnoissa käyttää esimerkiksi kokeisiin kertaamiseen, tehtävänannon selkiyttämiseen tai ideoinnin avuksi. Muista kuitenkin käytön rajoitukset:

  • Tekoälyn käyttö vilpillisesti on kielletty. Tekoälyllä ei siis saa teettää tuntitehtäviä, arvioitavia tehtäviä, kokeita tai mitään muuta, ellei opettaja ole erikseen antanut lupaa.
  • Kerro aina lähdetiedoissa, jos olet käyttänyt tekoälyä apuna, vaikka se olisi ollut luvallista.
  • Tekoälylle ei saa syöttää tekijänoikeuden alaista materiaalia, ei siis esimerkiksi oppikirjojen tekstiä, tehtävänantoja tai aineistoja.
  • Tekoälylle ei saa syöttää luottamuksellisia tai henkilötietoja.
  • Tekoälyn tuotoksiin on suhtauduttava kriittisesti.

Tarkemmat ohjeet tekoälyn käyttöön toisen asteen opinnoissa löytyvät täältä:

Tekoälyn käyttö Tredussa ja Tampereen kaupungin lukioissa – Osaava Tredu